PVC Zemin Hazırlığı

PVC Zemin Hazırlığı
15.01.2021
1.271

Pvc zemin hazırlığı bir diğer adı ile Pvc zemin kaplaması, tesviye şap uygulamalarında sıklıkça kullanılınan çabuk kuruması ile zaman içerisinde oluşabilecek tehlikeleri önleyebilen, beton ve şapın aderansını (güçlendirilmiş beton) arttırılması için kullanılacak olan beton astarı. Bunun yanı sıra sentetik bir özelliğe sahip reçine dispersiyonu özellikleri içerisinde barındırması gibi özellikleri barındıracak bir Pvc zemin kaplaması olacaktır.

Zemin Kaplama Malzemelerinden Önce Yapılacak Yüzey Hazırlığı Nasıl Gerçekleşir?

Yaya trafiğine en çok maruz kalınan yerler arasında caddelerin merkezinde sayılabilecek Hastaneler, Binalar ve İş yerleridir. Bu tür yerler başta olmak üzere çimento ve beton yüzeylerin esas alındığı bölgelere uygulama yapılmadan önce yüzey kalitesini en yükseğe çıkarmak esas alınarak ilk zemini tesviye şapı malzemeleri ile yapmak uzmanlar tarafından da önerilen bir kuraldır. İlk katmanında tesviye şapı kullanılmadığı taktirde oluşabilecek problemler şunlardır;

-Birinci katmanında Pvc zemin hazırlığı kullanılmadığı taktirde ikinci veya üçüncü katında zeminler birbirlerine tam olarak yapışamayabilir. Bu durumda bütün zemini tekrar söküp yeni zemin yaptırmak demektir. Bu da hem stresli hem de maddi açıdan çok zorlayabilecek bir yöntemdir.

– Birinci katmanında Pvc zemin hazırlığı ile tesviye şapı geçilmediğinde diğer katmanlarda yüzey dalgalanmaları oluşması muhtemel bir gerçektir. Bu dalgalanmalar iler ki dönemlerde memnuniyetsizliğe ve zeminin tekrar değişmesine kadar süregelen bir süreçtir.

-Zeminin ikinci veya üçüncü katı ne kadar kaliteli malzemeden yapılırsa yapılsın ilk katmanına Pvc zemin hazırlığı uygulanmadığı sürece zeminin performansı olumsuz yönde sonuçlar alınacak bu yüzden müşteri zemini tekrar çıkarıp yeni bir zemin yapacak. Bu da hesaba katılmayan giderler olacaktır. 

Uzmanların açıklamalarına göre Pvc zemin hazırlığında kullanabilecek ve kullanan müşterilerin çoğunun onayından geçmiş ürünlerden almakta fayda var. Çünkü piyasada onlarca Pvc zemin hazırlığında kullanılan ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin hangisinin kaliteli olup olmadığını ancak ve ancak yorumlardan anlaşılabilir.

Pvc Zemin Hazırlığında kullanılan malzemelerin genel özellikleri;
Normal şartlarda bir Pvc zemin hazırlığında kullanılacak olan ürünün ortalama 3 ile 10 milimetre kalınlıklarında işlevini yerine getirmesi gerekir. Aynı zamanda ilk katmanında uygulanan Pvc zemin hazırlığının ardından diğer işlemlerde bittikten sonra yüzeyin tam anlamıyla yapışmış ise ürün gayet sağlam ve yapışkandır.

Pvc Zemin Hazırlığının Kullanılacak Altyapının Genel Özellikleri

Pvc zemin hazırlığının dikkat edilecek hususlar arasında;

-Yüzey kısmında herhangi bir yapıştırıcının kullanıma uygun,

-Kullanıldığı taktirde yüzeyi emen bir özelliğe sahip olması,

-Çevre şartlarına, insan sağlığına ve beraberinde gelen suya herhangi bir mikrop, bakteri veya toksit hiçbir açık bırakmamalıdır,

-Hızlı kurumalı ve kuruduğunda müşterinin istediği gibi sağlam ve sert bir yapı kazanarak işlevsel olması temel hususlar arasında değerlendirilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Şah ser Yer Kaplamaları
Şah ser Yer Kaplamaları
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?